Wędkarstwo feederowe rozkwita na dobre i pędzi z bogatymi ofertami sprzętowymi. Na rynku można zobaczyć coraz więcej nowinek i udogodnień technicznych. Bólu głowy przysparza wybór gruntowego kołowrotka, wędki czy akcesoriów feederowych. Dziś postanowiłem skupić się na wędce. Pod lupę wziąłem feeder o wdzięcznej nazwie LOGIC.
Anatomia blanku.
Logic to uniwersalny kij polecany zarówno dla amatorów i zawodowców. Producent podaje, że blank wyprodukowano z wysokomodułowej maty węglowej o oznaczeniu 30 ton super slim. Oznacza to, że blank wędki jest nie tylko mega mocny ale także bardzo cienki. Cieniutki blank w połączeniu z tak dużą mocą daje niesamowity efekt pewnego holu. To chyba czynnik najbardziej istotny. W swojej ofercie producent ma trzy typy : medium, heavy do 120 gram i super heavy do 160 gram wyrzutu. Ten ostatni jako jedyny może mieć długość 3,9 m. Firma Winner ma w swojej ofercie także feeder LOGIC COMBO z pełną szczytówką do typowego łowienia gruntowo-rzecznego.
Blank został zrobiony z węgla „wysokomodułowego”.
Już na pierwszy rzut oka widać precyzyjne wykończenie wędki i dbałość o detale.
Połączenie korka z pianką Eva to według mnie strzał w dziesiątkę. Samo mocowanie kołowrotka pasuje do wszystkich modeli „młynków” na rynku. I nie jest to takie oczywiste bo mam w swoim arsenale kij firmy konkurencyjnej, który nijak nie pasuje do mojego „shimanowskiego Exaga”. Powstałe luzy zmuszony jestem zabezpieczać taśmą izolacyjną. Z LOGICEM o problemie tym możemy zapomnieć i to obojętnie jakiej firmy kołowrotki preferujemy.
Mocowanie kołowrotka z regulacją ukrytą w „piance”.
Wysokiej jakości korek bardzo szybko odparowuje wodę.
Wędka Logic posiada trzy wymienne szczytówki, których sztywność sygnują kolory. Żółta najcieńsza, czerwona na kanały i głębsze łowiska oraz najgrubsza zielona przeznaczona do cięższych metod gruntowych. Z pewnością szczytówki tej należy używać także podczas rzecznych zmagań.
Tak zachowuje się najcieńsza szczytówka podczas potężnego brania.
Blank uzbrojono w osiem przelotek, przy czym do dolnika i składu środkowego zamocowano odpowiednio jedną i trzy przelotki na potrójnej stopce. Jest to charakterystyczne zbrojenie dla wędek karpiowych i feederów z dużym zapasem mocy. Trzeci skład posiada cztery dwustopkowe przelotki. Tak wygląda połączenie mocy i finezji !
Dolnik uzupełnia mocna przelotka na potrójnej stopce.
Chrzest bojowy.
W moje ręce trafił model medium, pozwalający miotać podajnikami ważącymi do 70 gram . Podczas holi dużych karpi wędka radziła sobie wyśmienicie i co ważne nie męczyła ręki. Odpowiednia długość rękojeści zdaje się być stworzona do długich i wyczerpujących holi. W sezonie kilkakrotnie holowałem duże karpie nawet około godziny czasu. Kij nie męczy rąk co jest istotne właśnie podczas tak wymagającej walki z mocnym przeciwnikiem. Wędka ma szczytową akcję przechodzącą w akcję środkową. Nie jest to żadna miękka klucha o ugięciu pod samo mocowanie kołowrotka ani sztywna laga, gdzie pracuje tylko szczytówka. Niestety wędka produkowana jest w dwóch długościach a wspomniane medium w jednej. Trzy metry i sześćdziesiąt sześć centymetrów to długość jaką znajdziemy na sklepowych pułkach. Mimo, iż używałem kija cały sezon, a ten radził sobie świetnie uważam, że przydałyby się też długości 3,3 a nawet 3 metry dla bardziej wymagających miłośników feedera. Oczywiście długie kije pozwalają precyzyjniej umieszczać zestawy nawet na znacznych odległościach. Warto więc pamiętać o preferowanej długości przed zakupem.
Kij radził sobie podczas odjazdów..
oraz podczas „pompowania” ryby.
Karpik na „methodę” złowiony na wędkę feeder LOGIC firmy Winner.
Jeśli już mowa o zakupach, warto zapoznać się z ceną. Obecnie wędka kosztuje około 200 zł przy najdłużej wersji. Sami oceńcie czy 200 zł za ultra lekki i uniwersalny kij mogący służyć jako wędka do methody, koszyka lub rzecznego łowienia to dużo. Dla mnie jakość i cena idą tutaj bezdyskusyjnie w parze.
Karaś wyjęty podczas jednego ze sprawdzianu LOGIC feeder.
Hol tego karpia trwał ponad dwadzieścia minut. Ryba została wyjęta podczas testowania feedera.
Całość uzupełnia zamszowy pokrowiec ochronny z trzema komorami na każdy element wędki.
Tekst i foto: Marcin Cieślak
Foto: Marzena Lemańska